REZERVASYON

1862

SİMGESEL
BİR YAPI

Yunanistan’ın devlet olduğu gün Rum halkının sevinçten verdiği bağışlarla, Yunan egemenliği altındaki doğum yeri olan Cunda’ya gelen “Despot” (din adamı), 1862 yılında Despot Evi olarak bilinen binayı inşa ettirmiştir.

1877

OSMANLI DEVLETİ’NE
GEÇİŞİ

Despot’un ölümünden sonra, Osmanlı Devleti, Despot Evi’ni Sine Kilisesi’nden satın alarak Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamıştır.

1921

CUMHURİYET
VE SONRASI

“Öksüzler Yurdu” olarak kullanılmaya başlanan yapı, Kurtuluş savaşının kazanılmasıyla mübadele ile gelen Türkler tarafından hem ilkokul hem de öksüzler yurdu olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

1973

YEŞİLÇAM SİNEMA
TARİHİNDEKİ YERİ ve ÖNEMİ

Hayat Bayram Olsa

KAMBUR

1976

YEŞİLÇAM SİNEMA
TARİHİNDEKİ YERİ ve ÖNEMİ

Ah dede Vah dede

1980

ACIMASIZ
YILLAR

Öksüzler yurdu yeni binasına taşınınca Despot Evi terkedilmiş, metruk hale gelen ve yıllar içerisinde depremler, yangınlar, yağmalamalar geçiren bina, özellikle öksüzler yurdu ve ilkokul olarak kullanıldığı dönemde özgün yapıya yapılan uyumsuz müdahalelerle deformasyona uğramıştır.

1986

YEŞİLÇAM SİNEMA
TARİHİNDEKİ YERİ ve ÖNEMİ

Av Zamanı
Terkedilmiş bir halde yer alan bina tüm olumsuzluklara ve kötü haline rağmen bu filmin ana mekanı oluştur. Bu durum Cunda Despot Evi’nin metruk haliyle bile ne kadar ihtişamlı olduğunun kanıtı mahiyetindedir.

2015

RESTORASYON

Metruk ve kullanılamaz bir hale gelen binanın 2015 yılında Kültür Bakanlığı’ndan kiralanmasıyla; tarihi simgesel yapıyı özgün dokusuna zarar vermeden, Despot Evi’ni yeni organizasyon şemasıyla otel olarak tasarladık.

2019

OTELİMİZİN
AÇILIŞI

2019’a gelindiğinde restorasyon uygulama işini de tamamlayarak binayı yeni kimliğiyle güncel hayata ve Cunda adasına yeniden kazandırmış olduk.

2020

ÖDÜLÜMÜZ

Kültürel miras ve kültür endüstrisi tasarım ödüllerini kazanmamızda emeği geçenlere, adanın diğer sakinlerine ve evimizin hikayesine katkıda bulunan herkese teşekkürler.

Yolu aşktan geçen herkesi Cunda Despot Evi'ne
hikayemizi paylaşmaya bekliyoruz...